Registrace internetové domény

Doména je obsazená, a co dál?

Je to velmi nemilé, když se rozhodnete zaregistrovat si doménové jméno a zjistíte, že právě ten název, který jste si zvolili je již obsazený. Co v takové chvíli dělat dál?

Jaké jsou jiné možnosti

  1. Ano, můžete zvolit úplně jiné doménové jméno! Možností je stále mnoho, takže proč ne?
  2. Můžete zkusit hledat jinou vhodnou TLD pro vaše jméno, zde máte stále více možností vzhledem k neustále se zvětšujícímu počtu nových generických Top Level Domén.
  3. Můžete se podívat, zda majitel domény, o kterou máte zájem a je obsazená ji nenabízí na prodej. Tam je ovšem jistou nevýhodou, že cena může být vyšší než jste ochotni zaplatit.
  4. Můžete si také počkat, až bude doména neprodloužena a smazaná. Problém je v tom, že můžete čekat i několik let a třeba se také nikdy nedočkat.

Různá TLD, různé podmínky

Ano, vyberete-li si jinou doménovou koncovku než je CZ, přesně jak uvádí bod 2 výše. Toto má svoje háčky v různých přístupech a podmínkách registrů jednotlivých TLD.
Ačkoliv většina generických, nových generických i národních domén našeho evropského prostoru nemá prakticky žádné restrikce, pouze většinou různě nastavené post-expirační ochranné lhůty a procesy, tak některé TLD jsou svázány různými restrikcemi.

Pro pořádek pár zajímavých příkladů:

SK: Musíte mít sídlo na Slovensku (zde se to dá řešit, že většina českých registrátorů má slovenskou pobočku a poskytuje tzv. registraci v zastoupení).

EU: Musíte mít sídlo na území Evropské unie, či v zemi z Evropského hospodářského prostoru

DE: U domény je třeba mít administrační kontakt na území SRN

IE: U domény Irska musíte registru písemně doložit, buď svou Irskou státní příslušnost, nebo obchodní vazby na Irské subjekty, – dokládáte faktury s Irskými subjekty, přikládáte dopis popisující váš byznys a jeho svázanost s Irskými subjekty, nebo jste vyzváni k doložení v Irsku platné obchodní registrované známky.

PRO: generická doména, určená profesionálům, kde je třeba dokládat diplom, příslušnost k profesní komoře, a nebo na vyzvání doložit svoji profesní způsobilost

A mnohé další TLD mají mnoho dalších restrikcí. U zemí blízkého východu, či některých bývalých sovětských republik je běžné, že jsou vyžadovány nameservery umístěné v dané zemi, kromě toho, že doména musí mít v místě i kontakt.

Koupě domény od stávajícího držitele

Pokud se rozhodnete koupit celé doménové jméno od někoho kde jej již vlastní, pak vám doporučujeme následující:

Prověřte si historii doménového jména – zadejte jej do Googlu a hledejte, zda jsou o něm na internetu nějaké zmínky. Dalo by se říci, že pokud najdete hodně zmínek, pak budete mít menší potíže doménu indexovat s novým obsahem, nicméně je možné, že naleznete o doméně špatné reference – například, že tam byl v historii nespolehlivý eshop, nebo nějaký nevhodný obsah.
Toto by vašemu záměru nemuselo pomoci.

Také si před koupí domény z druhé ruky prověřte postup změny vlastníka a plátce domény, abyste věděli, zda jsou s tímto svázány nějaké poplatky a jaký je postup, aby vše dopadlo korektně. Většina registrátorů, vám s těmito procesy bude nápomocna, dá vám nástroje k tomu, takovou změnu provést a dá vám informace co vše je ke změně potřeba.

Doménu už máme, co dál?

Pokud jste úspěšně vybrali doménu, pak gratulujeme, teď se můžete věnovat výběru hostingového programu, který vám pomůže doménu oživit obsahem, nabídky hostingů jsou široké. Možnosti jsou hlavně dvou typů – je vám vyhrazen prostor na serveru pro vlastní obsah;
nebo je vám poskytnut i nějaký redakční systém – program pro příjemnější editaci webu.

Záleží na vás, co si vyberete, většina webhosterů Vám s tímto také ráda a ochotně poradí.

Nejhlavnější co si musíte hlídat je, že za doménu se platí prodlužování registrace, to znamená, že pokud ji chcete vlastnit dál, nezapomeňte zaplatit každoročně její renew.

Sdílejte